Przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik  „Niedziela”
nr 37 na 10 września 2017 roku.

 


»Miliony z różańcem

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna "Niedzieli"

Przełomowe wydarzenia naszych czasów trafnie tłumaczył na tle procesów dziejowych prof. Józef Szaniawski, którego piąta rocznica śmierci właśnie mija. To on już w poprzedniej dekadzie ostrzegał Zachód przed zbliżającą się "świętą wojną", tzw. dżihadem, i mówił o konflikcie cywilizacji.
 
»Niech nie rządzą nami ubeckie teczki

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny "Niedzieli"

Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela" w Częstochowie postarała się o teczkę IPN zawierającą materiały dotyczące mojej osoby. Nie jest ona moja, ciągle jest teczką esbecką. Dlatego nie ubiegałem się o nią, bo przewidywałem, co mógł pisać notariusz diabła, czyli oficer SB.
 
»"Wesele" w całej Polsce

Margita Kotas

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego było lekturą Narodowego Czytania w 2017 r. Finał edycji odbył się 2 września niemal we wszystkich miastach i miasteczkach Polski, ale też poza jej granicami - w Nowej Zelandii, Australii, Stanach Zjednoczonych i w kilkunastu państwach Europy.
 
»Tam, gdzie nienawiść, tam miłość…

Ks. Marek Łuczak

Papież Franciszek zdecydował, że osobiście dokona beatyfikacji dwóch duchownych - męczenników, ofiar wojny domowej w Kolumbii. Są to: bp Jesús Emilio Jaramillo Monsalve i ks. Pedro María Ramírez Ramos. Beatyfikacja znalazła się w programie pielgrzymki papieskiej w dniu 8 września br. podczas Mszy św. sprawowanej w Villavicencio.
 
»Strategia "świętej wojny" islamistów

Włodzimierz Rędzioch

Gdy na początku XXI wieku grupa islamskich fanatyków postanowiła wypowiedzieć wojnę Zachodowi i zadać cios Ameryce w jej sercu, wybrała na czas ataku szczególny dzień - 11 września 2001 r.
 
»Fatima i Jasna Góra

Grzegorz Górny

Podczas objawień w Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała do trójki portugalskich pastuszków, Łucji dos Santos oraz Franciszka i Hiacynty Marto, następujące słowa:
    "Wojna zbliża się ku końcowi. Ale jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, gorsza".
 
»Jestem "bliźniakiem" księdza Jerzego

Z francuskim księdzem Bernardem Brienem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Pan Bóg pisze prosto po krzywych liniach naszego życia. A życie Bernarda Briena było bardzo "krzywe". Urodził się 14 września 1947 r. w Questembert w Bretanii.
 
»Spór o Solidarność

Witold Gadowski, dziennikarz

Na czym polega dzisiejszy spór o Solidarność? Zewsząd słyszymy opinie, że to spór "kombatancki", są nawet tacy, którzy zarzucają, że to gorszące i obniża rangę historycznego ruchu w oczach opinii międzynarodowej. Bałamutne to i przewrotne.
 
»W niezwykłym czasie, niezwykłe miejsce

Ks. Piotr Nowosielski

9 września 2017 r. szczecińska parafia pw. św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym przygotowuje niezwykłe wydarzenie. W roku 100-lecia objawień fatimskich, jako wotum dziękczynne, odbędzie się konsekracja sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy fatimskiej.
 
»Listy z Karagandy

Anna Wyszyńska

- Chociaż ks. Władysława Bukowińskiego spotkałem tylko raz, i to pół wieku temu, jego postać wywarła na mnie niezatarte wrażenie - wspomina Witold Forkiewicz z Gdańska, który pieczołowicie przechowuje rodzinny skarb: listy, które bł. ks. Bukowiński napisał do jego stryja - ks. Władysława Forkiewicza.
 
»W Częstochowie kształcą się katecheci

Beata Stypułkowska

W Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie mogą rozpocząć studia wszystkie osoby zainteresowane pracą katechetyczną. Nauczyciele religii w szkołach i przedszkolach kształcą się na pięcioletnich teologicznych studiach magisterskich, na dwuletnich teologiczno-katechetycznych studiach podyplomowych oraz na rocznych podyplomowych studiach katechezy przedszkolnej.
 
»Jak upominają się bracia

Ks. Mariusz Rosik

O tym, że grzesznych należy upominać, nie trzeba nikogo przekonywać. W końcu to jeden z uczynków miłosierdzia względem duszy. Zasadza się na wezwaniu samego Jezusa:
    "Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata" (Mt 18, 15).
 
»Nadchodzą czasy świadectwa

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Chrześcijanin ma być zawsze, w każdych czasach, świadkiem Chrystusa. Zdarzają się czasy, w których dawanie świadectwa może być nagradzane oklaskami, ale są i takie, w których w świadectwie nie ma ani krzty przyjemności. Teraz idą te drugie.
 
»Prawdziwe wartości nie przemijają

Czesław Ryszka

"Diabeł i jego pomocnicy nie śpią i z wielkim wytężeniem i nakładem rozrzucają złe pisma: tanio je sprzedają, do rąk niemal ludziom wtykają - sieją kąkol wtedy, kiedy dobrzy ludzie spokojnie sobie śpią".
 
»Macron topnieje

Mirosław Piotrowski

Macron czuje się bardzo pewnie, kreśląc wespół z kanclerz Angelą Merkel wizję przyszłości Europy.
 
»Wszystko zależy od światła

Anka Zinówko

Dzisiaj pragnę zachęcić was do zatrzymania się nad procesem patrzenia. Nad tym, co wpływa na różny odbiór rzeczywistości przez różnych ludzi, na ich odmienne zachowania w podobnej sytuacji.
 
»Niezdecydowani wygrywają

Wojciech Dudkiewicz

Gdyby istniała partia lub lista niezdecydowanych, wygrałaby w cuglach wybory parlamentarne w Niemczech, bardzo ważne dla całej Europy.
 
»Caritas rozdała Tornistry Pełne Uśmiechów

Małgorzata Godzisz

Tak niewiele trzeba, by na twarzach dzieci zagościł choćby jeden uśmiech. O tym mógł się przekonać każdy, kto 27 sierpnia br. był obecny na Rynku Wielkim w Zamościu. Ten hetmański gród stał się miejscem finału akcji Caritas "Tornister pełen uśmiechów".
 


Święty Michale Archaniele! wspomagaj nas w walce, a przeciw nie­godziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromiċ raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastę­pów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąċ do piekła. Amen.

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperat illi Deus; supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae coelestis, Satazm aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, diviz virtute in infernum detrude. AmenPowrót do strony głównej