Przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik  „Niedziela”
nr 17 na 23 kwietnia 2017 roku.

 


»Droga miłosierdzia

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna "Niedzieli"

Przyszedł czas, aby uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy stały się stylem naszego życia. Na różne sposoby przerabialiśmy je w teorii i w praktyce w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, po którym bezpośrednio nastał obchodzony obecnie Rok św. Brata Alberta - artysty malarza Adama Chmielowskiego.
 
»Propozycja nie do odrzucenia

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny "Niedzieli"

Ludzie pragną żyć w pewnym porządku i ładzie, pragną spokoju i miłości - człowiek najlepiej czuje się, gdy jest kochany. Kto potrafi dać prawdziwe szczęście, pokój i dobro? Czy jest jakiś system filozoficzny lub kulturalny, który mógłby wyprzedzić propozycje dane nam przed 2 tys. lat przez Chrystusa? Wyrażają się one w przykazaniu miłości Boga i bliźniego.
 
»Nowy początek na progu nowej dekady

Katarzyna Cinzio

Pod wymownym tytułem "90 lat. Dla nieba i dla chleba. 1926 - 2016" została wydana Księga Pamiątkowa "Niedzieli", przygotowana z okazji 90. rocznicy powstania pisma. Ukazanie się tego wyjątkowego wydawnictwa zamyka urodzinowe inicjatywy "Niedzieli".
 
»Z Watykanu
W katechezie wygłoszonej 12 kwietnia br. w Watykanie podczas audiencji generalnej papież Franciszek nawiązał do obchodów Wielkiego Tygodnia, przygotowujących na święta Zmartwychwstania Pańskiego. Charakteryzując nadzieję wypływającą z Krzyża, podkreślił znaczenie słów Pana Jezusa o ziarnie rzuconym w ziemię, które musi obumrzeć, aby wydać plon (por. J 12, 24).
 
»Sprawy Nieba i Ziemi

Lidia Dudkiewicz

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało Feniksa Specjalnego 2017 książce abp. Wacława Depo pt. "Sprawy nieba i ziemi", wydanej przez Bibliotekę "Niedzieli". Jest to książka o mediach i dla ludzi mediów - nadawców i odbiorców. Prezentuje wypowiedzi abp. Depo z ambony, ze szpalt gazet, a także z eteru, ekranu i sieci.
 
»Marzenie o Europie pełnej Boga

Piotr Bysiewicz

Św. Wojciech, chociaż był Czechem, został głównym patronem Polski. Kształcił się na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Podróżował na Węgry, gdzie podobno ochrzcił św. Stefana. Bywał w Italii i we Francji, a zakończył żywot w Prusach. Jego pierwotne imię brzmiało Wojetech - "pociecha wojów". Ale wiekopomną sławę wywalczył sobie nie żelaznym orężem, tylko wierną apostolską służbą.
 
»Światowy Żandarm

Tomasz Winiarski

Nie jest specjalną tajemnicą, że przywódcy Unii Europejskiej nie pałają wielką sympatią do nowego amerykańskiego prezydenta. Oczywiście, niechęć ta jest w pełni odwzajemniona. Ten obustronny sceptycyzm uwidocznił się w minionych miesiącach wielokrotnie.
 
»Stąd Iskra Miłosierdzia rozchodzi się na cały świat

Maria Fortuna-Sudor

Wizerunek Jezusa Miłosiernego można zobaczyć właściwie w każdym zakątku świata. Wszędzie tam, gdzie są wyznawcy Chrystusa wierzący w Jego miłosierdzie, zobaczymy obraz z napisem "Jezu, ufam Tobie" i spotkamy ludzi, którzy w różnych językach modlą się słowami Koronki: "(…) miej miłosierdzie dla nas i całego świata".
 
»Na szlakach miłości i nadziei

Ks. Łukasz Jaksik

Droga kojarzy się z przewodnikiem. W odniesieniu do Bożego Miłosierdzia natychmiast myślimy w tym kontekście o św. Siostrze Faustynie i św. Janie Pawle II, ale w najgłębszym sensie przewodnikiem jest tu Jezus, którego spotykamy w Ewangelii.
 
»Bramy Miłosierdzia wciąż otwarte

Siostry Loretanki

W kwietniowym numerze miesięcznika formacyjnego "Różaniec" pochylamy się nad miłosierdziem. Piszemy o tym, czym jest miłosierdzie, o fenomenie sanktuariów pw. tego przymiotu Pana Boga, o nawróceniach dzięki Koronce do Miłosierdzia Bożego. Rozmawiamy z misjonarzem miłosierdzia - m.in. o tym, że to miłosierny Bóg otwiera nasze ludzkie serca.
 
»Holowanie duszy do Portu

Agnieszka Bugała

Był sierpień 2015 r. - wakacje, żar lał się z nieba. W ciszy rodzinnego domu umierał mój tato, a ja pędziłam autem z Wrocławia do Częstochowy. Gdy odmawiałam w drodze wiele modlitw, przypomniałam sobie o Koronce za konających.
 
»Miłosierdzie ratuje życie

Z ks. dr. Markiem Dziewieckim rozmawia Agnieszka Porzezińska

"Potrzebujemy miłosierdzia nie dopiero wtedy, gdy grzeszymy, ale już wtedy, gdy nie dorastamy do tej miary człowieczeństwa, do której jesteśmy powołani i do której z pomocą Boga jesteśmy w stanie dorosnąć".
 
»Służą Chrystusowi w bliźnich
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (ZSAPU) założyli św. Brat Albert - Adam Chmielowski i bł. Siostra Bernardyna - Maria Jabłońska. Zgromadzenie poświęcone jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a Matkę Bożą Częstochowską, zgodnie z życzeniem św. Brata Alberta, siostry uznają za swoją Fundatorkę. "Matka Boska Częstochowska jest waszą Fundatorką, pamiętajcie o tym" - mówił Brat Albert.
 
»Ostry dyżur na Kole

Julian Kostrzewa

Parafia pw. św. Józefa na warszawskim Kole znana jest z wielu inicjatyw. Przede wszystkim z adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej tutaj już od 30 lat. Od niedawna wydawany jest tu pierwszy w Polsce parafialny dodatek do "Niedzieli".
 
»Duch Miłosierdzia

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Uczniowie już wiedzą, że grób jest pusty, że niektórzy spotkali Jezusa Zmartwychwstałego. Pomimo to siedzą zamknięci. Boją się. Nie pojmują sensu wydarzeń. Nie wystarczyło, że zobaczyli zmartwychwstałego Mistrza. Potrzebują wewnętrznego światła - potrzebują Ducha Świętego.
 
»Ważna o nas książka

Jan Żaryn

Przyznam się szczerze, że męczy mnie, gdy wchodząc do kolejnych gabinetów - a nie tylko prywatnych mieszkań - moich znajomych bądź tylko bardzo lubianych ministrów, widzę na ścianie portret marszałka Józefa Piłsudskiego. Niby nic w tym złego - każdy ma prawo do dawania świadectwa o tym, kto jest dla niego autorytetem.
 
»Katastrofa wreszcie jest badana

Artur Stelmasiak

Ustalenia tzw. komisji Millera rozbiły się w drobny mak o twardą naukę - tak najkrócej można podsumować ustalenia Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, które zaprezentowano w 7. rocznicę tragedii.
 
»Apel o szacunek i pamięć

Artur Stelmasiak

W całej Polsce, ale także za granicą uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. - Apeluję i błagam o szacunek dla ofiar i tych, którzy chcą czcić ich pamięć - powiedział prezydent Andrzej Duda.
 
»Prymasowskie drogowskazy

Karol Klauza

Staraniem Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia przy parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie ukazał się drukiem "Przewodnik. Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego.
 
»Bez śmierci nie poznamy prawdy

Witold Gadowski

Polityka i media to dziedziny życia, z których starannie wymazano rzeczywistość śmierci. W tych sferach nie istnieje naturalny bieg życia. Nikt nie zastanawia się nad tym, że jednak każdy musi kiedyś odejść. W polityce i w mediach takie kwestie po prostu nie istnieją.
 
»Bunty w szeregach sędziowskich

Czesław Ryszka

Czy proponowane zmiany są zamachem na demokrację - jak uważają niektórzy sędziowie? Sędziowie zaplanowali na 20 kwietnia br. przerwać na pół godziny pracę, od godziny 12, aby sprzeciwić się zmianom zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w nowej ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa (dalej KRS).
 
»Przez równik w obronie życia

Anna Wyszyńska

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która pielgrzymuje po świecie w intencji obrony życia, będzie w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży w styczniu 2019 r. Obecnie Ikona, która nawiedziła już Azję, Europę i Amerykę Północną, jest w Ekwadorze. To 28. kraj w tej trwającej 5. rok podróży.
 
»Coś w tym jest

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela już niedługo odwiedzi swoje rodzinne strony. Niedaleko miejscowości, do której zawsze wraca, jest wioska z arcyciekawym obiektem z czasów II wojny światowej. Dziadek Pana Niedzieli był przymuszony przez hitlerowców użyczyć swojego konnego zaprzęgu do przewożenia kamieni na budowę owej ogromnej budowli.
 
»Gibraltar

Mirosław Piotrowski

Bez demokratycznie wyrażonej woli mieszkańców Gibraltaru zmiana status quo nie wchodzi w grę.
 
»Córki, siostry

Stefan Truszczyński

Pan Bóg syna mi nie dał. Tylko córki. Zatrzymałem się na dwóch. To niewiele. Duża rodzina to bardzo, bardzo dużo pracy. I ogromna odpowiedzialność. Patrzę na zdjęcie z wakacji - właśnie taka wielka rodzina idzie brzegiem morza. Sama radość. A poza tym córki - to przecież potem wnuczki i wnuki będą bliżej.
Niegdyś największą troską matki było dobrze wydać córkę za mąż. Owszem, gdy mama się o to troszczy, wychodzi na ogół dobrze. No ale teraz dzieci samosie się buntują. Uważają, że wszystko wiedzą lepiej. Niestety, mądry film doradczy trafia się rzadko. Na ogół z ekranu płyną głupawe podpowiedzi, głupawe, a czasem wręcz szkodliwe.
 
»Zwycięzcy w szkole Mistrzyni

Maria Fortuna-Sudor

- W moim mieście Pan Jezus objawił się prostej zakonnicy, która podobno też miała piegi i też była ruda jak ja… - mówi Maria Pankowska z Płocka, laureatka konkursu wiedzy o Sekretarce Bożego Miłosierdzia.
 
»Poczuliśmy ich obecność

Katarzyna i Piotr Rawiccy

Zelia i Ludwik Martin. Święci rodzice św. Tereski. 28 kwietnia przypada ich wspomnienie. Jak mogą pomóc, co wymodlić Koronczarka i Zegarmistrz z Lisieux? Zapraszamy do lektury świadectwa Kasi i Piotra.
 


Święty Michale Archaniele! wspomagaj nas w walce, a przeciw nie­godziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromiċ raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastę­pów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąċ do piekła. Amen.

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperat illi Deus; supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae coelestis, Satazm aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, diviz virtute in infernum detrude. AmenPowrót do strony głównej