Przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik  „Niedziela”
nr 30 na 23 lipca 2017 roku.

 


»Warszawski belweder znów królewski

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna "Niedzieli"

Nie opadły jeszcze emocje po wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, a już mamy nad Wisłą kolejne wyjątkowe spotkanie, którym zainteresował się świat. Nasz kraj odwiedziła para książęca z Wielkiej Brytanii - książę William i księżna Kate, których uwielbiają nie tylko Brytyjczycy.
 
»Mały Charlie - najważniejszy człowiek świata

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny "Niedzieli"

Charlie Gard to 11-miesięczny chłopczyk z Wielkiej Brytanii, który cierpi na nieuleczalną chorobę. Brytyjscy lekarze chcą odłączyć podtrzymującą go przy życiu aparaturę, co praktycznie oznacza śmierć dziecka.
 
»Świat wsłuchuje się w oddech Charliego

Piotr Frankowski

Charlie urodził się 4 sierpnia 2016 r. Niedługo po urodzeniu, gdy okazało się, że jest chory na rzadką chorobę atakującą mięśnie i uszkadzającą mózg, trafił do londyńskiego szpitala.
 
»Nie wstydzę się mówić o Panu Bogu

Z Rafałem Blechaczem rozmawiał Krzysztof Tadej

Rafał Blechacz to jeden z najlepszych pianistów świata. Od wygrania w 2005 r. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina jego kariera artystyczna to pasmo wyjątkowych sukcesów. Występuje w najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jest zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne.
 
»Chrześcijanie na celowniku islamistów

Z o. Markusem Solo SVD rozmawiał Włodzimierz Rędzioch

O tym, co się dzieje w Indonezji - najludniejszym kraju muzułmańskim na świecie, o rosnących wpływach radykalnych islamistów i zagrożeniu demokracji w tym kraju.
 
»Boisko zamienił na prezbiterium…

Ks. Łukasz Jaksik

Niektórzy próbują swych sił jako trenerzy piłki nożnej albo działacze klubów sportowych. Philip Mulryne nie zaakceptował w swym życiu roli piłkarza emeryta. Wstąpił do Dominikanów i został katolickim duchownym...
 
»Błogosławiona różnica

Paweł Zuchniewicz

Dominika Figurska-Chorosińska i Michał Chorosiński, bohaterowie opublikowanego przed miesiącem pierwszego odcinku cyklu "Mistyka ciała" (nr 26/2017), odnaleźli siebie po pielgrzymce do grobu dziś już świętego Jana Pawła II, którego podczas kanonizacji papież Franciszek nazwał Papieżem Rodzin.
 
»Wojna z Kościołem w Portugalii

Grzegorz Górny

Żeby lepiej pojąć kontekst objawień fatimskich, należy poznać sytuację polityczną, która panowała w Portugalii na początku XX wieku.
 
»Perła Wybrzeża Egejskiego

Margita Kotas

Drogi Arkadyjska, Marmurowa i Kuretów - trzy główne arterie miasta - tętnią życiem jak za czasów jego największej świetności. Tłumy turystów odwiedzających Efez dobitnie świadczą, że jest on jednym z najbardziej interesujących miast starożytnych w Europie.
 
»EXPO 2017 w Kazachstanie

Sylwia Niedzieska, Astana

Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 po raz pierwszy w historii odbywa się w Azji Centralnej - w stolicy Kazachstanu. Ponad 100 krajów współzawodniczy, prezentując gospodarcze i kulturowe osiągnięcia oraz kierunki rozwoju.
 
»Jak w kotle

Wojciech Dudkiewicz

Oświadczenie Federiki Mogherini, szefowej unijnej dyplomacji, na szczycie Bałkanów Zachodnich w Trieście, że drzwi Unii Europejskiej dla krajów bałkańskich są otwarte, nie powinno nikogo zwodzić. Ich wstąpienie do wspólnoty nie nastąpi szybko.
 
»Bruksela broni kornika i Sorosa

Artur Stelmasiak

Komisja Europejska skierowała na Polskę skargę ws. Puszczy Białowieskiej i jednocześnie stanęła w obronie interesów George′a Sorosa na Węgrzech.
 
»Droga św. Jakuba - przewodnik

Marzena Koza

Staraniem grupy miłośników Dróg św. Jakuba ziemia śląska wzbogaciła się o przepiękną odnogę Camino de Santiago, która połączyła dwa niezwykłe miejsca: Jasną Górę z Górą św. Anny.
 
»Rodzice Maryi

Ks. Jarosław Krzewicki

Życie Rodziców Maryi - Joachima i Anny pokryte jest biblijnym milczeniem. Dlaczego? Czy było coś, co sprawiło, że Autor Pisma postanowił o nich milczeć?
 
»Hostia wiary

Dk. Sławomir Pietraszko

"(...) uczyń [mnie] hostią wiary, Ukrzyżowaną" - tak kończy się wiersz napisany w 1901 r. przez nowicjuszkę s. Elżbietę z Dijon. Po przejściach wstąpiła do Zakonu Karmelitanek. Nie miała nawet pojęcia, jak te prorocze słowa z nowicjatu wypełnią się w jej życiu. 18 lipca mija 137. rocznica jej urodzin.
 
»Boża Opatrzność

O. Dariusz Kowalczyk SJ

Mamy w Warszawie Świątynię Opatrzności Bożej. Czym jest jednak owa Opatrzność? Wydaje się, że wielu wiernym łatwiej zrozumieć i doświadczyć np. wstawiennictwa Matki Bożej niż Bożej Opatrzności, która wydaje się trochę abstrakcyjna.
 
»Kłopoty z pamięcią

Odpowiada ks. Zdzisław Wójcik

Jeśli ktoś w wieku 40-50 lat dostrzega, że coraz częściej zdarza mu się coś zapomnieć, czy powinien iść do lekarza?
 
»Senackie uchwały

Jan Żaryn

W ostatnich tygodniach lipca br.praca w Senacie nabiera szczególnego, przedwakacyjnego, przyspieszenia. Jednym z pól aktywności, za który i ja m.in. odpowiadam, jest finalizowanie uchwał dotyczących ważnych wydarzeń historycznych.
 
»Sursum Corda, Polsko!

Marian Salwik

Donald Trump, przemawiając na placu Krasińskich w Warszawie, nie "przejęzyczył się" w kwestii "obozów śmierci", jak to w 2012 r. zdarzyło się jego poprzednikowi, nie pomylił też Powstania Warszawskiego z powstaniem w getcie warszawskim.
 
»Na straży pamięci

Aleksandra Wojdyło

Przed dwoma laty Sejm RP ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który obchodzimy 12 lipca. Obława augustowska była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 r. na terenie Suwalszczyzny.
 
»Afera podsłuchowa - kto to zrobił?

Witold Gadowski

Teoria spiskowa z definicji zakłada, że istnieje inne od oficjalnego wyjaśnienie zdarzeń. Zwykle takie teorie pojawiają się w momentach, gdy mamy do czynienia z przełomami i nie da się jednoznacznie wskazać źródła fenomenu.
 
»My chcemy Boga

Jan Maria Jackowski

Prezydent USA Donald Trump 6 lipca 2017 r. na placu Krasińskich w Warszawie wygłosił historyczne przemówienie, w którym były trzy istotne motywy. Pierwszy - najczęściej komentowany w aspekcie naszego bezpieczeństwa, miał charakter geopolityczny.
 
»Korzenie obecnej elity Warszawy

Alina Czerniakowska

Naprawianie Polski dzieje się na naszych oczach. Widać jasno, jak wielki jest opór tych, którzy nie mogą uwierzyć i pogodzić się, że wszelkie zło, przekręty, machloje, kradzieże zawsze wychodzą na wierzch i trzeba za nie brać odpowiedzialność.
 
»Dwie wierności

Zdzisław Skotnicki

Majestatyczna postać Jana Pawła II wypełniała całą przestrzeń lotniska w Masłowie, górowała nad tłumem. Nawet burzowa aura dostroiła się do papieskiego majestatu. Był pamiętny czerwiec 1991 r. "... nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia.
 
»W piaskownicy PO

Mirosław Piotrowski

Frustracja, furia, przygnębienie - to stany, które obserwuję u europosłanek i europosłów PO i PSL.
 
»Anioł Jeevodaya

Beata Zajączkowska

Ktoś nazwał ją "Anną od cichej pracy". Będąc człowiekiem tysięcy talentów, sama pozostawała na drugim planie. Swą miłością do Boga i człowieka grała tam jednak pierwsze skrzypce.
 
»Życie pod kopułą

Mateusz Wyrwich

Jej rodzice, Franciszka i Ludwik, byli artystami cyrkowymi i właścicielami popularnego Cyrku Harry'ego, który występował niemal w całej Europie, także w Rosji. Ojciec Aniczki był atletą i zapaśnikiem. Również żonglerem i treserem koni, co do dzisiaj jest jednym z koronnych numerów Cyrku Zalewski.
 
»Wszystkie odcienie różu

Joanna Operacz

Małe dziewczynki kochają ten kolor - chcą mieć różowe ubrania, różowe buty i różowe misie. Pewnie dlatego później wiele z nas traktuje róż z dystansem - uważa go za dziecinny, krzykliwy, tandetny albo niestosowny.
 
»Uciekła mi przepióreczka

Andrzej W. Wodziński

W Chinach w czasach dynastii Ming mało utalentowani poeci zjadali serca słowików, aby pięknie pisać pieśni i wiersze. Niektórym to pomagało, innych jednak muza poezji - Kaliope nie obdarzała natchnieniem mimo słowiczego menu i zostawali grafomanami bez lirycznej weny.
 
»Spragnieni radości

Ks. dr Marek Dziewiecki

Jezus pragnie, żeby Jego radość była w nas i żeby była pełna. Każdy człowiek tego pragnie. Czas wakacji sprzyja odczuwaniu tęsknoty za szczęściem.
 
»K2 - szczyt świętości

Ewa Biedroń

Młodzi, ambitni, niezadowalający się przeciętnością, ale walczący o coś więcej w swoim życiu. Choć zwykle już nie pamiętają św. Jana Pawła II, to czerpią z niego całymi garściami. Papiescy stypendyści.
 


Święty Michale Archaniele! wspomagaj nas w walce, a przeciw nie­godziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromiċ raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastę­pów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąċ do piekła. Amen.

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperat illi Deus; supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae coelestis, Satazm aliosque spiritus malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, diviz virtute in infernum detrude. AmenPowrót do strony głównej