Biskup Senior Diecezji Warszawsko–Praskiej:

Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Stanisław Kędziora

Urodzony 6 grudnia 1934 w Seligowie (Parafia Pszczonów, Diecezja Łowicka), syn Antoniego i Telki z domu Błędowskiej.

Wyświęcony na kapłana 3 sierpnia 1958 przez Kard. Stafana Wyszyńskiego.Pracował jako wikariusz w Brwinowie.

Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1971 roku uzyskał doktorat z teologii.

Wykładowca Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, w latach 1965–1971 jego prefekt, a w latach 1971–1982 wicerektor.

Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie i dziekan dekanatu śródmiejskiego w latach 1986–1987.

Ogłoszony biskupem tytularnym Tucci 12 marca 1987, konsekrowany 25 marca 1987 w kolegiacie w Łowiczu przez Kard. Józefa Glempa, Bp. Władysława Miziołka i Bp. Kazimierza Romaniuka.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, wikariusz generalny, przewodniczący Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, członek Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej, członek Rady d/s Ekonomicznych Archidiecezji Warszawskiej, członek Komisji Episkopatu d/s Wychowania Katolickiego, Komisji d/s Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Komisji d/s Duchowieństwa i Komisji d/s Duszpasterstwa Akademickiego.

Od 25 marca 1992 biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko–Praskiej, wikariusz generalny, prałat Kapituły Katedralnej, zastępca przewodniczącego Rady Kapłańskiej, członek Kolegium Konsultorów, przewodniczący Wydziałów: Administracji Ogólnej i Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej.

Wybór Administratora Diecezji
Kuria, 28 kwietnia 2008 r.

Warszawa, dnia 28 kwietnia 2008 r.
Nr 686/A/2008

Protokół z wyboru
Administratora Diecezji Warszawsko-Praskiej

Stolica Biskupia Diecezji Warszawsko-Praskiej zawakowała dnia 26 kwietnia o godz. 12.00 po objęciu przez jej dotychczasowego Biskupa, Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, Archidiecezji Gdańskiej.

Obrady Kolegium Konsultorów, zgodnie z zaleceniem kan. 421 KPK zwołano na dzień 28 kwietnia (godz. 11.00) z racji na długi weekend na początku maja. Powiadomiono wszystkich członków Kolegium, jeden zapowiedział, że nie będzie obecny z powodu dalekiego wyjazdu.

Po modlitwie, którą poprowadził Ks. Bp Stanisław Kędziora, Ksiądz Kanclerz zapoznał Kolegium Konsultorów z przepisami prawa kanonicznego, odnoszącymi się do urzędu administratora diecezjalnego i przebiegu głosowania.

W pierwszym głosowaniu, zgodnie z kan. 164-179, 421-430 KPK, wybrano Księdza Biskupa Stanisława Kędziorę na urząd administratora diecezjalnego, co poświadczają podpisy obecnych członków Kolegium Konsultorów.

Elekt przyjął wybór i złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności wobec Kolegium Konsultorów.

Bp Stanisław Kędziora
Ks. kan. Jerzy Gołębiewski
Ks. Wojciech Lipka
Ks. Piotr Klimek