Czytelnia parafialna – czyli...

Różności – artykuły, opracowania, dyskusje itp.

Wykaz artykułów — lista 15.

Listy artykułów:
XVI    XV    XIV    XIII    XII    XI    X    IX    VIII    VII    VI    V    I V    III    I I    I

„Skąd wyrosło Halloween?”

„Zmarły 10 lat temu biskup radomski ks. Jan Chrapek określił Halloween jako pogański obyczaj, bezmyślnie promowany przez media i niektóre szkoły, który zamazuje chrześcijański wymiar spotkania modlitewnego nad grobami swych bliskich. W wielu amerykańskich szkołach rodzice wymogli na dyrekcji i gronie nauczycielskim, by zaniechano organizowania tego typu zabaw w okresie, który jest przeznaczony na zadumę i posprzątanie grobów. Wydaje się, że w organizowaniu Halloween w polskich szkołach istnieje pewien trend, moda.”

„Operacja »Hiroszima«”

„W czerwcu ubiegłego roku [1999] nasz oddział otrzymał nowe zadanie: wzbudzaċ w Rosji nienawiśċ do Czeczenii i Czeczenów. Metodą burzy mózgów opracowaliśmy kilka sposobów. Podczas jednej z takich sesji wymyśliliśmy m.in. akcję rozprowadzania w kraju ulotek z groźbami Czeczenów, (...) wysadzanie budynków mieszkalnych – za wszystko mieliśmy obwiniaċ Czeczenów. Propozycje te przekazaliśmy dowództwu FSB, które wybrało ostatni pomysł jako najskuteczniejszy i dało nam zielone światło do jego realizacji. Zaplanowaliśmy ataki w Moskwie, Wołgodońsku i Riazaniu (...). Wybrane zostały konkretne budynki, odpowiedni materiał wybuchowy, obliczono też potrzebną jego masę. Operacja otrzymała kryptonim »Hiroszima«”

„Odrodzona tradycja »syndromu wroga«”

„Wybitny poseł rządzącej partii proponuje zastrzelenie prezesa opozycyjnej partii i wypatroszenie jego wnętrzności. Urzędującego prezydenta RP, uosabiającego majestat Rzeczypospolitej, nazywa się chamem i kpi z jego niskiego wzrostu, publicznie drze się świętą księgę judaizmu i chrześcijaństwa i nazywa się ją g... Polska malarka umieszcza na krzyżu, symbolu chrześcijaństwa, męskie genitalia. Mało tego, morduje się z nienawiści politycznej działacza partyjnego, a po wielu miesiącach nie ma informacji o jego procesie.”

„Polacy na Kremlu — Hołd Ruski”

„Sala Senatorska Zamku Królewskiego w Warszawie. 29 października 1611 r. hetman Stanisław Żółkiewski odbywa triumfalny wjazd do stolicy i przyprowadza przed oblicze króla Zygmunta III więźniów moskiewskich na czele z carem Wasylem Szujskim, jego braċmi – Dymitrem i Iwanem, oraz patriarchą Filaretem.
    »Car z bracią, pokłon uczyniwszy głową przed Jego Królewską Mością, szłyk [czapkę] w ręku trzymając i przed majestatem JKM stojąc, wszystkim uczynili żałosny widok szczęścia odmiennego na świecie«”

„Polski los”

„30 czerwca, po 26 godzinach i 24 minutach lotu, wylądowali na pierwszym „miejscu do lądowania”, jakie zauważyli. Było to pastwisko Le Chessay, położone 75 kilometrów od Caen we Francji. Francuzi zgotowali im gorące powitanie. Żaden Polak przed Adamowiczami nie przeleciał jeszcze nad północnym Atlantykiem, wszystkie dotychczasowe próby kończyły się tragicznie.”

„Różaniec jak życie św. Maksymiliana”

„W lutym 1941 roku franciszkanin o. Maksymilian Maria Kolbe został aresztowany przez hitlerowców i przewieziony na Pawiak. Gestapowiec, który przesłuchiwał więźnia, spoliczkował go i ciężkim żołnierskim butem z wściekłością wdeptał w podłogę znaleziony przy zakonniku różaniec. Ojciec Maksymilian troskliwie zebrał zniszczone paciorki i schował je w małym woreczku, który następnie ukrył pod pachą. Różaniec, który częściowo zreperował, towarzyszył mu także 25 maja 1941 roku, gdy z celi na Pawiaku trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau i otrzymał numer 16670.”

„Paradoksy i tajemnice Ojca Kolbego”

„Ojciec Maksymilian łączył styl i rytm życia człowieka energicznego, pełnego sił, całkowicie zdrowego, zdolnego do każdego, nawet najcięższego, wysiłku fizycznego, psychicznego i duchowego z faktycznym (od 23. roku życia) stałym stanem chorobowym. Miał gruźlicę. Gorączkował, okresowo pluł krwią, kaszlał, stracił jedno płuco. Mimo to wykładał, głosił nauki, pisał, podróżował, kręcił korbą maszyny drukarskiej, dźwigał paczki z kilogramami papieru na pocztę, pracował na budowie, sprawował Liturgię i sakramenty, zarządzał ogromną »zagrodą Niepokalanej« w Polsce, dużym ośrodkiem misyjnym w Japonii.”

„Zobaczyłem rękę nadziei”

„Szok! Nigdy nie przeszło mi nawet przez myśl, że dziecko może w ogóle wyciągnąċ rękę z łona matki. Liczyłem na to, że podczas operacji, którą obserwowałem i którą miałem sfotografowaċ…”

„Lewica chce zawładnąċ umysłami”

„…sowieckie słownictwo już dawno wypadło z języka tych, którzy chcieliby kontrolowaċ świat. Pojęcia, którymi posługiwali się sowieccy teoretycy marksizmu, takie jak leninizm czy komunizm, są dziś bezużyteczne. W niepiśmiennym Trzecim Świecie można jeszcze coś taką terminologią ugraċ, ale tam, gdzie toczy się walka o realną władzę, jest inaczej. Marksizm przeniósł się na obszar dyskursu akademickiego, sprzymierzając się z psychoanalizą i postmodernistyczną epistemologią. Apeluje raczej do próżności i miłości własnej niż do poczucia sprawiedliwości.”

„Dziedzictwo roku 1920”

„»Będziemy wojowaċ w nieskończonośċ. Rosja rzuciła wyzwanie. Ruszamy w głąb Europy, aby zdobyċ świat. Czerwona Armia stała się czynnikiem o znaczeniu światowym«.
    Podniecony otwierającymi się perspektywami Lenin jeszcze 12 sierpnia nawoływał ze zniecierpliwieniem na posiedzeniu Politbiura: »Z politycznego punktu widzenia jest arcyważne, aby dobiċ Polskę«

Listy artykułów: