Czytelnia parafialna – czyli...

Różności – artykuły, opracowania, dyskusje itp.

Wykaz artykułów — lista 14.

Listy artykułów:
XVI    XV    XIV    XIII    XII    XI    X    IX    VIII    VII    VI    V    I V    III    I I    I

„Niemieccy przyjaciele Putina”

„Jak były kanclerz wyobraża sobie wspomniane »partnerstwo«? Z jego wywodów jasno wynika, że decydującym czynnikiem ma byċ fakt, że Putin jest »świetnym facetem« – gościnnym, przyjacielskim i wysportowanym. A do tego dalekowzrocznym politykiem. Dlatego Schröder niepokoi się, że »niemiecko–rosyjskie stosunki mogłyby ponownie ulec ideologizacji, a odsunięte na bok antyrosyjskie uprzedzenia, związane z komunistyczną przeszłością Rosji, ponownie odżyċ. Uprzedzenia wzniecane przez interesy amerykańskiej polityki zagranicznej za kadencji George´a Busha oraz na skutek wynikającej z historii awersji Polski do rosyjskiego sąsiada«.”

„Nie chcą graċ z Owsiakiem”

„Poczuliśmy ogromną ulgę, kiedy poinformowano nas, że podczas koncertu nikt nie uległ poważnemu wypadkowi. Jeśli chodzi o wypowiedź Pana Owsiaka dotyczącą barierek ochronnych, mogę tylko stwierdziċ, że Przystanek Woodstock jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, które odwiedziłem podczas mojej 25–letniej pracy. Przestrzegam też wszystkich promotorów i artystów, aby poważnie rozważyli decyzję o udziale w tym festiwalu – może byċ fatalna w skutkach z powodu niezachowania standardów opieki medycznej oraz bezpieczeństwa zgromadzonej publiczności”

„Psychuszka” skuteczniejsza niż łagier

„...Tradycja wprzęgania psychiatrii do celów politycznych jest specjalnością rosyjską. Opiera się na założeniu, iż panujący ustrój oraz porządek społeczny są najlepszymi z możliwych, zatem ich negacja może byċ tylko objawem dewiacji psychicznej”.
Jeżeli bowiem po dziesiątkach lat propagandowego, totalnego i codziennego „prania mózgów”: udowadniania, że komunizm jest najdoskonalszym z systemów oraz że Boga nie ma, nadal pojawiali się ludzie mający odmienne zdanie, to musieli byċ agentami obcych państw lub obłąkanymi.”

„Liberalna »reforma« Kościoła?”

„Należy zwiększyċ udział kobiet we wszystkich nabożeństwach liturgicznych i paraliturgicznych, a także dopuszczaċ zarówno wyznawców innych religii, jak i niewierzących, by „eksperymentowali” ze swoją wiarą czy szukaniem Boga (co przypomina Szwecję, gdzie również ateiści należą do wspólnoty protestanckiej i chlubią się tym). Poza tym w Kościele nie wolno pytaċ kogokolwiek, czy jest wierzący czy niewierzący lub inaczej wierzący, bo jest to naruszenie intymności.”

„Dziwne przypadki Radosława Sikorskiego”

„Sikorski rozpoczął studia na Oksfordzie, wstąpił do Bullingdon Club. Wiódł życie towarzyskie, wręcz hulaszcze. Wiosną 2010 r. stacja Channel 4 wyemitowała reportaż o młodości lidera brytyjskich konserwatystów Davida Camerona. Informacje te powtórzyła polska prasa. Bullingdon Club kojarzy się na Wyspach już wyłącznie z pijackimi ucztami i demolowaniem restauracji. Obecnie członkowie Bullingdon Club wstydzą się i tuszują burzliwą przeszłośċ, wszyscy odmówili wystąpienia w brytyjskim filmie, wyjątkiem był tylko Sikorski.”

„Joseph Ratzinger — droga do kapłaństwa”

„— Nie znałem ich wcześniej, poznaliśmy się dopiero na studiach. Zapamiętałem Josepha jako niezwykle pobożnego i skromnego człowieka. Był nad wyraz miły i uprzejmy wobec innych — tak przyszłego Papieża charakteryzuje ks. dr Berger. — Rzadko kiedy korzystał z możliwości rozrywki w czasie wolnym. Pamiętam, że najczęściej widziałem go pochylonego nad biurkiem i pilnie coś studiującego — opowiada.”

„Kawa pełna niesprawiedliwości”

„Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
    Jak podaje prof. Claar, organizacje zajmujące się certyfikowaniem nie robią tego za darmo. Wszystkie te organizacje, jak np. brytyjska Fair Trade Foundation czy amerykańska Transfair USA, pobierają od tychże biednych plantatorów z Południa wpisowe – uzyskanie certyfikatu kosztuje rocznie ok. 3 tys. dolarów, a spółdzielnie producentów są zobowiązane dodatkowo do przestrzegania wielu zasad.”

„Miłosz – poeta zniewolony”

„Giedroyc, któremu poeta zawdzięczał przetrwanie na Zachodzie, do końca życia podkreślał, że w jego osobistych stosunkach z Miłoszem panował chłodny dystans. 16 lipca 1956 roku, kiedy »sprawa Miłosza« straciła już pierwszy impet, pisał do Juliusza Mieroszewskiego:
     »Co do Miłosza, to mnie nie bardzo dziwi niechęċ krajowców do niego (...). Jest to facet pełen kompleksów, bardzo słaby, ze snobizmem lewicowości. Dla niego zarówno Pan, jak i ja jesteśmy trochę faszyści. Ja mam z nim stale krzyż pański i gdyby nie talent, to dawno bym się przestał męczyċ«.”

„Prezydent odznaczył »przyjaciół«”

„Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim byli premierzy zabierający kolejno głos wzajemnie sobie dziękowali. Gdyby jednak komuś z oglądających uroczystości przyszło do głowy, że może nie wszystko było sukcesem i nie każdy musi byċ tak zadowolony z efektów transformacji, jak: Bronisław Komorowski, Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Hanna Suchocka i »określone środowiska« – na wszelki wypadek – odpowiadał Lech Wałęsa:
    –»Kto wam bronił działaċ? Mogliście sami to zrobiċ«”

„Książę Niezłomny”

...„Kolejnym istotnym momentem w biografii Jerzego Narbutta były lata 70. Po podpisaniu w 1975 r. „Listu 59”, krytykującego poprawki do Konstytucji proponowane przez partię komunistyczną, został objęty całkowitym zakazem druku. Do sierpnia 1980 r. jego teksty pojawiały się już tylko na łamach prasy podziemnej, »Zapisu«, »Spotkań«, »Opinii«.”

Listy artykułów: