Czytelnia parafialna – czyli...

Różności – artykuły, opracowania, dyskusje itp.

Wykaz artykułów — lista 8.

Listy artykułów:
XVI    XV    XIV    XIII    XII    XI    X    IX    VIII    VII    VI    V    I V    III    I I    I


„Każdy jest inteligentny... inaczej?”

„Idąc tym tropem, można zapytać: ile właściwie jest rodzajów inteligencji? Gardner przyznaje, że ich liczba w miarę „nowych odkryć” może się zwiększać. Zaczął od siedmiu, potem ośmiu, a teraz powoli dorzucane są następne. Nie można więc wykluczyć, że w przyszłości osiągnie tysiąc i więcej. Ba, jeden ze współczesnych psychologów mówi wręcz o osobnej inteligencji na każdy dzień...”


„Szczepionki — dylemat rodzica”

„Zainteresowani badacze mogli na przykład nabyć mózg zabitego wskutek aborcji dziecka w przedziale cenowym od 150 dolarów (jeśli dziecko miało poniżej 8 tygodni) do 999 dolarów (za mózg dziecka starszego). W przypadku uszkodzonych organów oferowano zniżki...
    Naukowcy poszukiwali szczątków dzieci o wadze ok. l kg, czyli z późnych aborcji, dokonywanych w 18–24 tygodniu życia (5–6 miesiąc). Niektórzy płacili wręcz prowizję klinikom aborcyjnym za odpowiednio przygotowane tkanki.”


„Wilki w owczej skórze”

„Powiedziałbym mu, że trzeba trwać w wierności katolickim zasadom. Jeśli oznacza to brak możliwości awansu na drodze kariery – to trudno. Trzeba, aby w życiu publicznym uczestniczyli ludzie dobrzy. Wymaga to z ich strony wielkiego poświęcenia. Ich ambicja nie może ograniczać się wyłącznie do zostania wybranym. Najistotniejszą rzeczą dla katolickiego polityka jest możność stwierdzenia we własnym sumieniu, że pozostał wierny zasadom.”


„Unia z bliska”

„Jeśli przejdzie Traktat Lizboński, to wszystko pójdzie w kierunku eliminacji państw narodowych i przekształcenia Europy w jedno supermocarstwo podzielone na regiony, Takie jest założenie. Jest cała polityka regionalna, jest Komitet Regionów. Oczywiście, europejskie supermocarstwo będzie zdominowane przez wielkie kraje.
    Od połowy kadencji Parlamentu w większości komisji mamy przewodniczących z Niemiec. Przede wszystkim Niemcy, Francja i Anglia będą stać na czele nowego European Union, określanego ostatnio już nie mianem »Wspólnoty« czy »Unii Europejskiej«, ale po prostu »Europą«.”


„Papież w Ziemi Świętej”

„Jako tło plakatu – kontynuuje – wykorzystaliśmy słynną mapę Madaba z V–VI wieku i umieściliśmy zdjęcia symbolizujące poszczególne etapy papieskiej podróży: miejsce chrztu (Betania za Jordanem), Nazaret, Betlejem i, oczywiście, Jerozolimę.”


„Tą rzeczą jest honor...”

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę: wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę! Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor!”


„Nauka dyscypliny”

„Kara jest konieczna, gdy mimo uprzednich zakazów i ostrzeżeń złe zachowanie się powtarza oraz gdy dziecko celowo rzuca wyzwanie autorytetowi rodziców, zachowuje się wyzywająco, okazuje chłodny, wyrachowany bunt...
    Należy nauczyć dzieci reagowania na polecenia wydawane tylko raz. Kiedy polecenie zostanie ten jeden raz wydane, a dziecko go nie wykona, rodzic winien albo o nim zapomnieć, albo wymusić posłuszeństwo. Wielokrotne powtarzanie polecenia jest bez sensu, a dziecko odbiera je jako zwykłe zrzędzenie.


„Wojna o koltan”

„Oblicza się, że podczas tej okupacji (1998–2003) straciły życie cztery miliony Kongijczyków, co zostało zignorowane przez prasę międzynarodową i kraje zachodnie.
    Rokrocznie osiemset tysięcy osób jest potajemnie mordowanych, dlatego uważa się, że jest to konflikt, który pochłonął największą liczbę ofiar od czasów II wojny światowej.”


„Państwo Papieża”

„Według danych z 2 października 2008 r. obok Ojca Świętego obywatelstwo watykańskie posiada 565 osób, w tym 62 kardynałów Kurii Rzymskiej, 295 pracowników papieskiej dyplomacji, 55 innych duchownych, jedna zakonnica oraz 49 osób świeckich i 102 gwardzistów szwajcarskich. Mieszka tam również 226 innych osób, które nie posiadaj ą obywatelstwa watykańskiego (osoby duchowne, zakonnice, świeccy).”


„Tysiąc lat na Świętym Krzyżu”

„W pogoni za jeleniem Emeryk oddalił się i zabłądził. Wtedy złożył ślub, że jeśli odnajdzie drogę i ocaleje, to na tej górze zostawi relikwie. I słowa dotrzymał. Inne podanie mówi zaś, że gdy w pogoni za jeleniem już miał dopaść zwierzę, zauważył między jego rogami podwójny krzyż, a wielka jasność go oślepiła. Ukazał mu się anioł, który polecił zostawić w pobliskim klasztorze relikwie krzyża świętego. I od tego czasu Łysogóry zaczęto nazywać Górami Świętokrzyskimi.”


Listy artykułów:
XVI    XV    XIV    XIII    XII    XI    X    IX    VIII    VII    VI    V    I V    III    I I    I