Czytelnia parafialna – czyli...

Różności – artykuły, opracowania, dyskusje itp.

Wykaz artykułów — lista 4.

Listy artykułów:
XVI    XV    XIV    XIII    XII    XI    X    IX    VIII    VII    VI    V    I V    III    I I    I


„Księżna bez butów — św. Jadwiga Śląska”  > > >

Pewnego dnia spowiednik, widząc jej popękane, krwawiące stopy, wręczył jej nowe pantofle i polecił, by je nosiła. Jadwiga przyjęła dar i odtąd wszędzie ze sobą nosiła buty, ale nigdy nie zakładała ich na nogi. Spowiednik udzielił jej nagany za brak posłuszeństwa, usłyszał wówczas: „Mój ojcze, byłam posłuszna, oto buty, które mi wręczyłeś, nosiłam często”.


„Alert w sprawie katechezy”  > > >

To oni podsuwają pomysły, że każda religia czy sekta jest równie dobra, że Kościół jest anachroniczny, zwrócony ku przeszłości. Oszustom medialnym pomaga ze strony ich ofiar pewien rodzaj stadnego instynktu, który psychologowie nazywają — od właściciela stada baranów z powieści Rabelais′go — „syndromem Panurga”. Niestety, ten aspekt wystąpił również w omawianym przypadku. Cała klasa poddała się sugestywnej, pełnej tupetu pani pedagog. Bezmyślnie pozwolili na usunięcie krzyża, znaku swojej wiary,...

Ks. Waldemar Kulbat


„Cud edukacyjny”  > > >

Tak zwani dobrze poinformowani twierdzą, że za tą reformą nie stoją żadne argumenty merytoryczne, a tylko ekonomiczno–polityczne. Nie chcę w to wierzyċ, bo musiałabym uznaċ, że ministerialni urzędnicy zeszli na poziom cynicznych sprzedawczyków zdolnych kupczyċ nawet dzieċmi, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Teresa Trudzik


„Proboszcz na kadencję?”  > > >

...Bo dla wielu zasłużonych, starszych kapłanów zmiany mogłyby się wiązaċ z wielkim poczuciem krzywdy. — Jestem proboszczem od 27 lat. Wiem, ile wysiłku kosztowało mnie poznanie lokalnej społeczności. Zarówno proboszczowi, jak i wiernym potrzebna jest trwała relacja. Wówczas po latach ksiądz ma szansę zrosnąċ się z ludźmi jak trwały korzeń, na którym wzrasta w wierze parafialna wspólnota — uważa ks. Maj.

Artur Stelmasiak


„On mnie nauczył wszystkiego”  > > >

Cierpiał, a jednocześnie ukrywał to. Spał w nocy nie więcej niż dwie godziny, przyjmował od 70 do 100 g pożywienia na dobę. Skąd miał siłę? Gdy przychodziła nań gorączka — nawet ponad 42 stopnie C — cały był ukrzyżowany; rana na sercu była w kształcie włóczni, jaką został przeszyty Pan Jezus — 5 cm głębokości i 7 cm szerokości. Mówił mi, że od wtorku do piątku po prawej stronie na ramieniu czuje, jak przeszywa go miecz boleści...

ks. inf. Ireneusz Skubiś


„Kościół we Francji”  > > >

Znawcy Kościoła we Francji wiedzą, że poza liczbami są niewątpliwe znaki nadziei. Trzeba tutaj podkreśliċ znaczącą rolę sługi Bożego Jana Pawła II. Jego pytanie postawione w czasie pierwszej wizyty apostolskiej w kraju praw człowieka w 1980 r.: „Francjo, najstarsza Córko Kościoła, czy jesteś wierna obietnicom Twojego chrztu świętego ?” — zostało wyryte w pamięci zbiorowej katolików francuskich.

Ks. Martin de La Roncière


„325. rocznica bitwy pod Wiedniem”  > > >

Decydującą rolę w bitwie odegrała największa w dziejach dotychczasowych wojen szarża jazdy polsko–niemieckiej. O szóstej po południu ok. 20 tys. ciężkozbrojnej konnicy, którą poprowadził osobiście Sobieski, runęło ze wzgórz wiedeńskich na Turków. Przestrach w szeregach wroga wywołały szczególnie zastępy polskiej husarii — wypróbowanej i niezawodnej. Opór turecki został doszczętnie złamany.

Sławomir Błaut


„Rosiewicz wciąż modny”  > > >

W 1987 r., z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, napisał piosenkę „Rzecznik ludu”: „Odjechałeś od nas ojcze, odpłynąłeś w chmurach,/ zostawiłeś nas z panami w szarych garniturach./ Ty tam sobie do słoneczka wysoko, wysoko./ A my w dole, tu na ziemi, a my tu z macochą./ Zostań z nami, wysłanniku dobrej gwiazdy./ Zostań z nami, serca oczekują cudu./ Zostań z nami, bądźrzecznikiem ludu”.


Witold Dudziński


„Super PC”  > > >

Zajmując 318. miejsce wśród superkomputerów świata, „Nova” mogłaby z łatwością zaprojektowaċ nowy superbolid dla Roberta Kubicy. Jej pamięċ operacyjna to ponad 3481 gigabajtów (1 gigabajt = 1024 megabajty), wykonujących, bagatela, 11 bilionów operacji na sekundę, zaś pojemnośċ twardych dysków to aż 70 TB.

Krzysztof Kunert


„Świat i Polska w miniaturze”  > > >

Trafiamy m.in. do namiastki Paryża pod wieżę Eiffla, do Nowego Jorku pod Statuę Wolności, do Włoch na Plac św. Piotra, i pod Bazylikę Watykańską. Ale są tu także miniatury sfinksa, świątyni w Luksorze, Muru Chińskiego, posągów z Wyspy Wielkanocnej, Krzywej Wieży w Pizie. Park wzbogacany jest stale o nowe obiekty, i tak tej wiosny przybyła miniatura znanego posągu Chrystusa, którego oryginał stoi na wierzchołku góry Głowa Cukru nad Rio de Janeiro w Brazylii.

Wiesław Adamik


Listy artykułów:
XVI    XV    XIV    XIII    XII    XI    X    IX    VIII    VII    VI    V    I V    III    I I    I