Otwarcie grobu św. Ojca Pio

San Giovanni Rotondo na południu Włoch w nocy z 2 na 3 marca dokonano ekshumacji doczesnych szczątków św. Ojca Pio z Pietrelciny. Przeniesiono jeż krypty, w której zostały złożone we wrześniu 1968 r., do pobliskiego klasztoru Kapucynów. Tam relikwie Świętego poddane zostaną oględzinom i konserwacji w perspektywie planowanego wystawienia na widok publiczny od 24 kwietnia br.

Wiadomośċ o ekshumacji podał o pierwszej w nocy obecny przy niej metropolita archidiecezji Manfredonia–Vieste–San Giovanni Rotondo abp Domenico D'Ambrosio, który w imieniu Watykanu nadzoruje działalnośċ sanktuarium Świętego. Przemawiając do zgromadzonych przed nim kilkuset wiernych, hierarcha poinformował, że ciało słynnego stygmatyka i uzdrowiciela jest „w dośċ dobrym stanie” oraz że doskonale zachowane są m.in. dłonie i stopy (Ojciec Pio, jak wszyscy kapucyni, pochowany został bez obuwia). Słuchacze powitali te słowa oklaskami.

Przy ekshumacji było ok. dwustu osób, w tym członkowie rodziny Ojca Pio oraz Consiglia De Martino i Mateo Pio Colella, których uzdrowienie, przypisane wstawiennictwu zakonnika, umożliwiło jego beatyfikację w 1999 r. i kanonizację trzy lata później. Wszyscy złożyli ślubowanie, że zachowają w tajemnicy to, co widzieli.

Abp D'Ambrosio potwierdził, że od 24 kwietnia przez kilka miesięcy — nie podano dokładnie, do kiedy (byċ może nawet przez cały rok) — ciało Świętego zostanie wystawione w tej samej krypcie w kościele Matki Bożej Łaskawej. Uroczystości przewodniczyċ będzie kard. Jose Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Arcybiskup nie wykluczył, że do sanktuarium może wtedy przybyċ Papież Benedykt XVI.

W opinii br. Pawła Teperskiego, kapucyna z Krakowa, będącego przez rok spowiednikiem w San Giovanni Rotondo, obecnie sprawa przeniesienia szczątków św. Ojca Pio do nowej bazyliki — o czym ostatnio dyskutowano w mediach — wydaje się zamknięta, jednak nie można przekreśliċ takiej możliwości w przyszłości. Nowoczesna budowla jest w stanie pomieściċ wielką rzeszę pielgrzymów, a przede wszystkim przetrwaċ trzęsienia ziemi, co jest ważne, gdyż San Giovanni Rotondo leży w strefie sejsmicznej. Według br. Teperskiego, wierni wolą przeżyċ chwilę modlitwy w zaciszu kameralnej krypty niż w nowoczesnej, jeszcze „nieprzemodlonej” świątyni.

Nowy kościół jest obliczony na ponad 6 tys. osób. Znajduje się przed nim plac, na którym można odprawiċ Mszę św. dla ponad 30 tyś. wiernych. Rozbudowa sanktuarium była konieczna ze względu na stale rosnącą liczbę pielgrzymów. W 1996 r. było ich 3,1 mln, a w 2007 r. — już 6,7 mln. I będzie coraz więcej, bo — jak mówi br. Teperski — Ojciec Pio jest odpowiednim świętym na nasze czasy. Ludzie szukają dziś sensacji, więc przyciągają ich np. stygmaty Ojca Pio, dar bilokacji i czytania w ludzkich sumieniach czy zapach fiołków. Ale kiedy już naprawdę zbliżą się do Ojca Pio, to wtedy te nadzwyczajne znaki przestają byċ dla nich tak ważne i dociera głębokie przesłanie, płynące zżycia tego Świętego: miłośċ do Chrystusa Ukrzyżowanego, wielkośċ Eucharystii i sakramentu spowiedzi.

Podano za Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”.

| powrót do startu | | powrót do ciekawostek |