AUDIO — medialna biblioteka parafii św. Stanisława BM.
Powrót do parafialnej strony głównej.   Powrót do biblioteki mediów

Niecodzienna forma protestu Włochów

Po absurdalnej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w ubiegłym tygodniu nakazał włoskiej szkole zdjęcie krzyża ze ściany, rośnie oburzenie społeczne. Włosi podkreślają, że wyrok ten godzi w ich dziedzictwo.

Aby wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji ETPC, włoskie szkoły, urzędy publiczne, sklepy i różnego typu instytucje państwowe rozpoczęły w ubiegłym tygodniu masowy zakup krzyży, które zamierzają wieszać na swoich ścianach - informują włoskie media. W San Remo burmistrz oprócz rozwieszenia w urzędzie małych krucyfiksów, nakazał także postawienie w ratuszu dwumetrowego krzyża. Idąc za tym przykładem, gmina Sassuolo zamówiła do swoich szkół 50 krzyży, które mają zawisnąć w tych salach, w których ich brak. Do umieszczania w swoich sklepach chrześcijańskich symboli namawia kupców również Rzymska Izba Handlowa.

Decyzja Trybunału doprowadziła także do sytuacji, że władze niektórych miast nakazały karanie instytucji, które zdecydują się zastosować do wyroku i zdjąć ze ścian symbole chrześcijańskie. W Scarlino za taki czyn grozi grzywna w wysokości nawet 500 euro - podaje portal Fronda.pl, powołując się na włoskie źródła. Taka sama kara grozi w Galzignano za niedostosowanie się do nakazu wieszania krzyży w urzędach i szkołach

Za: — „Nasz Dziennik”   10-11 listopada 2009, Nr 264